କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ନଗଦରୁ ସିଲିଣ୍ଡର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଇବେ - କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଗରିବ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଜନା

  • ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି
  • ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଟଙ୍କା ପାଇବା, ସହାୟତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି |
Pradhan Mantri Gareeb Kalyan Yojna - How to apply and get benefits

କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ସରକାର ଯାହା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ତାହା ଗରିବ ଏବଂ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ। ତାହା ହେଉଛି, ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କିମ୍ବା ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଉପଲବ୍ଧ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ସେମାନେ 500 ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ସରକାର ଏହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 28 କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଆପଣ କିପରି ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ତାହା ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ- ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସେତେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ନୁହେଁ | ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଆପଣ ଜାଲରେ ପଡ଼ିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଏବଂ ଗୋଟିଏ କଥା, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ପାଇଁ ଏହା ଯୋଗ୍ୟ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ରଖାଯିବ | ଏବଂ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରବେଶ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମୋବାଇଲରେ SMS ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ | ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବା ଉଚିତ |

ଯଦି ତାହା ନୁହେଁ, ତୁମେ ତୁମର ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ସେଠାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ମ୍ୟାନେଜର ଆପଣଙ୍କୁ କହିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଆସିଛି କି ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ, କିମ୍ବା ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆପରେ ମଧ୍ୟ ଚେକ୍ କରିପାରିବେ |