ଭାରତରେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ନିଷେଧ: ଏଠାରେ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ

ଟିକଟୋକ, କ୍ୟାମସ୍କାନର୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହିତ ମୋଟ 59 ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଟିକଟକ୍, କ୍ଲାସ୍ ଅଫ୍ କିଙ୍ଗ୍ସ, ହେଲୋ, ଶେୟାରାଇଟ୍, ଶିଆନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ଉପରେ ସରକାର ନିଷେଧାଦେଶ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ସରକାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିବାରୁ ସେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଟେନସନ ଏକ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋଟ 59 ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯିବ କାରଣ ସେମାନେ “ଭାରତର ସାର୍ବଭମତ୍ୱ ତଥା ଅଖଣ୍ଡତା, ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସାଧାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର କ୍ଷତିକାରକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି।”

ଦେଶରେ ଏହି ଆପଗୁଡିକ କିପରି ନିଷେଧ ହେବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆମେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବାବେଳେ, ଆମେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ବିକଳ୍ପ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛୁ ଯାହାକୁ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ:

Alternatives of chinese apps

UC ବ୍ରାଉଜର, CM ବ୍ରାଉଜର, APUS ବ୍ରାଉଜର, DU ବ୍ରାଉଜର

କ୍ରୋମ୍ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ରାଉଜର୍ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ର ସମର୍ଥନ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଡିଭାଇସରେ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି | ଏହା ମଧ୍ୟ ତୁମର ଗୁଗୁଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସହିତ ସିଙ୍କ୍ କରିବାର କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାରୁ ଏହା ଆହୁରି ଭଲ ଅଟେ |

କ୍ୟାମସ୍କାନର୍ (Cam scanner)

ଏହା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ଯାହା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାରୀରିକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଡିଜିଟାଲ୍ କପି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ସ୍କାନ୍ ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ଏକ ଅଭିଲେଖାଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ତୁରନ୍ତ ତୁମର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ତୁମର ଗୁଗୁଲ୍ ଡ୍ରାଇଭକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା, କିମ୍ବା ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଅଫିସ୍ ଲେନ୍ସ କିମ୍ବା ଆଡୋବ ସ୍କାନ୍ ଭଳି ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏକ ଭଲ ସମୟ ହେବ |

ଟିକଟକ୍, ଲାଇକ୍, ଭିଭା ଭିଡିଓ, ଭିଗୋ ଭିଡିଓ, କ୍ୱାଇ, ବିଗୋ ଲାଇଭ୍

ଯଦି ତୁମେ ଏହିପରି କ୍ଷୁଦ୍ର ଭିଡିଓ ମନୋରଞ୍ଜନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜୁଛ, ସେଠାରେ ଚୟନ କରିବାକୁ ଭାର ଅଛି | ସେଠାରେ ଡବ୍ସମାଶ୍, ଟ୍ରିଲର୍ ଏବଂ ରୋପୋସୋ, ଚିଙ୍ଗାରି, ମିତ୍ରୋଂ ଏବଂ ବୋଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଭଳି କିଛି ଭାରତୀୟ ବିକଳ୍ପ ଅଛି |

Xender, ShareIt

ଏଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତ ଫାଇଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଆପ୍ ଏବଂ ତୁମ ଆପ୍ସକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଏ | ଗୁଗୁଲର ନିଜସ୍ୱ ଫାଇଲ୍ ସହିତ ଜିଓ ସୁଇଚ୍ ଏବଂ ସେୟାରଆଲ୍ ସହିତ ଅନେକ ଫାଇଲ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଆପ୍ ଅଛି |

ଶେନ୍, କ୍ଲବ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି (Shein, Club factory)

ଯଦି ଆପଣ ଫ୍ୟାଶନରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ | ଦୁଇଟି ଇ-କମର୍ସ ଆପ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପୋଷାକ ଏବଂ ଆସେସୋରିଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯାହା ପ୍ରାୟତ ଚାଇନାରୁ ପଠାଯାଇଥାଏ | ସେଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆପ୍ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ମାଇଣ୍ଟ୍ରା, କୋଭସ୍, ଜାବଙ୍ଗ, ଅଜିଓ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଦଳରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

UC ନ୍ୟୁଜ୍, ନ୍ୟୁଜ୍ ଡଗ୍, QQ ନ୍ୟୁଜ୍ ଫିଡ୍

ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବଡ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଆଜି ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆପ୍ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମେ ଗୁଗୁଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରୁ କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସମ୍ବାଦ ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡିକର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସୁପାରିଶ ପ୍ରଦାନ କରେ |