2020 ରେ ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ 10, 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ |

ଭାରତର ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନେ ଭାରତରେ 5G ମୋବାଇଲ୍ ସେବା ପାଇଁ ବିଡ୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି 4G ଠାରୁ 100 ଗୁଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଶା କରାଯାଏ, ଡାଟା ବେଗ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ 10 ଗିଗାବିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ HD ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସେକେଣ୍ଡରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରେ |

top-10-5g-smartphones-expected-to-launch-in-india

ଆମେରିକା, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଚୀନ୍ 5G କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି 5G ଫୋନ୍ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି - ରିଏଲ୍ମେ X50 ପ୍ରୋ (40 ହାଜର ଟଙ୍କା) ଏବଂ ଭିଭୋ iqoo3 (37 ହାଜର ଟଙ୍କା) |ଉତ୍ପାଦକମାନେ 5G ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଡିଭାଇସ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପୂର୍ବରୁ 5G ନେଟୱାର୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତରେ ଆଗାମୀ 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଏକ ତାଲିକା ଏଠାରେ ଅଛି:

1. OnePlus 8 Pro
OnePlus 8 may launch in April
ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନର ରାଜା ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍, OnePlus 8 ସିରିଜ୍ 2020 ର Q2 ରେ କିଛି ସମୟ ଆଣିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। OnePlus 8 5G ଟେକ୍ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ ଏବଂ କ୍ୱାଲକମ୍ X55 5G ମୋଡେମ୍ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ | ଏହାକୁ ପାୱାର୍ କରିବା କ୍ୱାଲକମ୍ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 865 ପ୍ରୋସେସର୍, 120Hz ରିଫ୍ରେସ୍ ରେଟ୍ ସହିତ 6.65 ଇଞ୍ଚର ପ୍ରଦର୍ଶନ, 48MP + 16MP + 12MP ଟ୍ରିପଲ୍ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ୟାମେରା, ଫ୍ୟାନ୍ସି କ୍ୟାମେରା କୌଶଳ ଏବଂ ତୀବ୍ର ୱାର୍ଡ଼ ଚାର୍ଜିଂ ହେବ | ବେତାର ଚାର୍ଜିଂ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଶବ୍ଦ ନାହିଁ | ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନାରେ OnePlus 8 ସିରିଜ୍ ଆମାଜନ୍-ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ୍ ହେବ | ଲଞ୍ଚ ସମୟରେ ଆପଣ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ଏବଂ ରିହାତି ଆଶା କରିପାରିବେ |

2. Xiaomi Mi 9 Pro 5G
Redmi Note 9
Xiaomi ର Mi 9 Pro ଏହାର ସର୍ବଶେଷ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ମଡେଲ୍ ହେବ ଏବଂ 5G ସମର୍ଥନ ପ୍ରଦାନ କରିବ | ଏହା ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 855 + ସୋସି, ଆଡ୍ରେନୋ 640 ଜିପିୟୁ ଏବଂ 8 ଜିବି ରାମ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ | ଏଥିରେ କର୍ନିଙ୍ଗ ଗୋରିଲା ଗ୍ଲାସ v6 ସହିତ 4,000 mAh ବ୍ୟାଟେରୀ ସହିତ ଏକ ବେଜେଲ-କମ୍ 6.39-ଇଞ୍ଚ ସୁପର AMOLED ଡିସପ୍ଲେ ରହିବ | କ୍ୟାମେରା ଏକ 48MP + 12MP + 16MP ଟ୍ରିପଲ୍ ୟୁନିଟ୍ ହେବ ଯାହା ଫେଜ୍ ଚିହ୍ନଟ ଅଟୋଫୋକସ୍, କ୍ରମାଗତ ଅଟୋଫୋକସ୍ ଏବଂ ଲେଜର ଅଟୋଫୋକସ୍ ସହିତ ହେବ | ଏପ୍ରିଲ୍, 2020 ରେ ଏହା ଲଞ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।


3. Samsung Galaxy S20 5G
ସାମସଙ୍ଗ ଗାଲାକ୍ସି S20, ଗାଲାକ୍ସି S20 + ସୀମିତ-ଅବଧି କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ଅଫର୍ ପାଆନ୍ତୁ, ଭାରତରେ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ରିହାତି (Limited Period Cashback Samsung Galaxy S20, Galaxy S20+)
ସାମସଙ୍ଗ ଏହାର ଗାଲାକ୍ସି S11 କୁ S20 ଭାବରେ ନାମିତ କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ 5X ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଜୁମ୍ ଏବଂ ଲାଇନ୍ ସ୍ପେକ୍ସର ଅନ୍ୟ ଟପ୍ ସହିତ 108 MP ପ୍ରାଥମିକ କ୍ୟାମେରା ରହିବ | ନାଟକୀୟ ଉନ୍ନତି ଯାହା ସାମସଙ୍ଗ 5X ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଜୁମ୍ ପାଇଁ ଏହି ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ଆଣିଥିଲା | ଏଥିରେ 1440 x 3200 ରେଜୋଲୁସନ ସହିତ ଏକ ବଡ 6.9-ଇଞ୍ଚ ଡିସପ୍ଲେ ରହିବ | ବେତାର ଚାର୍ଜିଂ ସପୋର୍ଟ ସହିତ ବ୍ୟାଟେରୀ ଏକ ବଡ 5000mAh ୟୁନିଟ୍ ହେବ | ଏହା ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 865 ସଞ୍ଚାଳକ ଉପରେ ଚାଲିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏହା ସହିତ ଏକ ନୂତନ ଗାଲାକ୍ସି ବୁଡ୍ ପ୍ଲସ୍ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ | ସାମସଙ୍ଗ ଏହି ଫୋନ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ ଶେଷରେ ଲଞ୍ଚ କରିବ।


4. Nokia 10 5G
Nokia 10 5G
ନୋକିଆର 5G ଏଣ୍ଟ୍ରି ଏକ ସୁପର AMOLED ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଅକ୍ଟା-କୋର ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 835 ସଞ୍ଚାଳକ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ଏକ ଫୋନ୍ ହେବ | ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ସେଲଫି ପାଇଁ 13MP ୟୁନିଟ୍ ସହିତ 16MP + 8MP ଡୁଆଲ୍ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ୟାମେରା ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏଥିରେ ଏକ୍ସପୋଜର କ୍ଷତିପୂରଣ, ISO କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍, କ୍ରମାଗତ ସୁଟିଙ୍ଗ୍ ମୋଡ୍, ହାଇ ଡାଇନାମିକ୍ ରେଞ୍ଜ୍ ମୋଡ୍, ଡିଜିଟାଲ୍ ଜୁମ୍, ଅଟୋଫ୍ଲାଶ୍, ଫେସ୍ ଡିଟେକସନ ଏବଂ ଟଚ୍ ସହିତ ଏକ ଡୁଆଲ୍ ରଙ୍ଗର ଏଲଇଡି ଫ୍ଲାସ୍ ରହିବ | ବ୍ୟାଟେରୀ ଏକ 4,000mAh ବ୍ୟାଟେରୀ ୟୁନିଟ୍ ହେବ | ଲଞ୍ଚ ତାରିଖ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ନାହିଁ |


5. Realme X50 5G
Realme X50 Pro
ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଦୁଇଟି ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ରିଅଲ୍ X50 5G ଅନ୍ୟତମ | ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 37,000 ଟଙ୍କା | ଏହା ଅକ୍ଟା-କୋର କ୍ରିଓ 475 ସଞ୍ଚାଳକ ସହିତ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 765 ଜି ଚିପସେଟ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ | ଏଥିରେ 6.4-ଇଞ୍ଚ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ 8 ଜିବି ରାମ୍ ଏବଂ 128 ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଅଛି | ଫୋନ୍ ଗୁଡ଼ାଇବା ଏକ ସୁଗମ ଗ୍ଲାସ୍ | ବ୍ୟାଟେରୀ ହେଉଛି 4,200mAh ଏବଂ 65W ‘ସୁପରଡାର୍ଟ’ ଚାର୍ଜର ସହିତ ଆସିଥାଏ ଯାହା ଏହାକୁ ମାତ୍ର 35 ମିନିଟରେ ଶୂନରୁ 100 ପ୍ରତିଶତ ରିଚାର୍ଜ କରିପାରିବ |


6. Redmi K30 Pro
Redmi K30 Pro Launching on March 24
ରେଡମି କେ 30 ପ୍ରୋ ନୂତନ ଫାଷ୍ଟ ଏବଂ ଫ୍ୟୁରିସ୍ 9 ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଅଫିସିଆଲ୍ ପାର୍ଟନର ଭାବରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ଯାହା ଏପ୍ରିଲ୍ 2, 2021 ରେ ଆମେରିକାରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବ। ଏଥିରେ ସାମସଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ 5000000: 1 ବିପରୀତ ଅନୁପାତ ସୁପର AMOLED ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିବ | ଏହାର ସାନ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ପରି K30 Pro ଏକ ପପ୍-ଅପ୍ ସେଲଫି କ୍ୟାମେରା ସହିତ ଆସିବ | ଡୁଆଲ୍ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଇମେଜ୍ ଷ୍ଟାବିଲାଇଜେସନ୍ (OIS) ଏବଂ 3x ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଜୁମ୍ ସହିତ ଏକ 64-ଇଞ୍ଚ୍ ସୋନି IMX686 ପ୍ରାଥମିକ ସେନ୍ସର ମୁଖ୍ୟ ପଛ କ୍ୟାମେରା ହେବ | ଏହା OnePlus 7 ସିରିଜ୍ ପରି ଏକ LPDDR5 RAM ଏବଂ UFS 3.1 ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସହିତ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 865 SoC ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ହେବ | ଟିଜର ଅନୁଯାୟୀ, K30 ରେ ସର୍ବ ବୃହତ ବାଷ୍ପ ଚାମ୍ବର (ଭିସି) ତରଳ କୁଲିଂ ରହିବ | 400 ମିଟର ସଂଯୋଗର ପରିସର ଥିବା ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ v5.1 ମଧ୍ୟ ରହିବ | ଫୋନରେ ଏକ ବକ୍ର ବ୍ୟାକ୍ ଗ୍ଲାସ୍ ପ୍ୟାନେଲ୍ ରହିବ |


7. Oppo Reno 5G
ଓପୋ ର ହାଇ-ଏଣ୍ଡ୍ ରେନୋ ସିରିଜ୍ ଏହାର ଅନନ୍ୟ 10x ଜୁମ୍ ସହିତ ଏହାର ଆଇକନିକ୍ ‘ସାର୍କ-ଫିନ୍’ 16MP ପପ୍-ଅପ୍ ସେଲ୍ କ୍ୟାମେରା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ | ଏଥିରେ ପଛରେ ଏକ ଟ୍ରିପଲ୍ କ୍ୟାମେରା ଅଛି - 48MP + 13MP + 8MP | ଏହା 8GB RAM ସହିତ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 855 ଚିପସେଟ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ | ବ୍ୟାଟେରୀ ହେଉଛି 4,035mAh ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ 20W VOOC ଚାର୍ଜିଂ ଟେକ୍ ସହିତ ଆସିଥାଏ | ଏହା ଉପରେ ଓପୋ ର କଲର୍ଏସ୍ ସହିତ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ 9 ରେ ଚାଲିଥାଏ |


8. Vivo Nex 3 5G
ଭିଭୋ iQoo ପରି ଭିଭୋ ଭାରତରେ ନୂତନ 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବ। Nex 3 5G ନାମକ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ 5G ଫୋନରେ 6.89-ଇଞ୍ଚ ଡିସପ୍ଲେ, କ୍ୱାଲକମ୍ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 855+ ସଞ୍ଚାଳକ, 8 ଜିବି ରାମ୍, 256 ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ୍, ଫାଷ୍ଟ ଚାର୍ଜିଂ ସହିତ 4500mAh ବ୍ୟାଟେରୀ ଏବଂ 64-MP ପ୍ରାଥମିକ ୟୁନିଟ୍ ସହିତ ଟ୍ରିପଲ୍ ରିୟର କ୍ୟାମେରା ରହିବ | ଅନ୍ୟ ଭିଭୋ ଫୋନ୍ ପରି, ଏହା ଉପରେ FunTounchOS 9.1 ସହିତ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ପାଇରେ ଚାଲିଥାଏ |


9. Huawei Mate 30 Pro 5G
Huawei Mate 30 Pro 5G

ଯେତେବେଳେ ଏହାର 5G, ଆପଣ ନେଟୱାର୍କର ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଅନ୍ୟ 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହିତ ହୁଆୱେ ମେଟ୍ 30 ପ୍ରୋ ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏହା ଏକ 6.53 ଇଞ୍ଚ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦର୍ଶାଇଥାଏ ଏବଂ ଏକ 1.86GHz octa ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳ HiSilicon Kirin 990 ପ୍ରୋସେସର୍ ଦ୍ଵାରା ସାମର୍ଥ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ 8GB RAM, ବେତାର ଚାର୍ଜିଂ ସହିତ 4,500mAh ବ୍ୟାଟେରୀ ଅଛି | ଏଥିରେ f / 1.6 ଆପେଚର ସହିତ 40 MP MP ପ୍ରାଥମିକ କ୍ୟାମେରା, f / 1.6 ଆପେଚର ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ 40 ମେଗାପିକ୍ସେଲ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ f / 2.4 ଆପେଚର ସହିତ ତୃତୀୟ 8 ମେଗାପିକ୍ସେଲ କ୍ୟାମେରା ଅଛି | ସମ୍ମୁଖ ରେ ଏକ 32MP ଏକକ ହେଉଛି। ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ 10 ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହା EMUI 10 ଚଲାଇଥାଏ | ଫୋନ୍ 3D ଫେସ୍ ସ୍ୱୀକୃତି ସହିତ ଫେସ୍ ଅନଲକ୍ କୁ ସମର୍ଥନ କରେ |

10. Samsung A90 5G
Samsung A90 5G
ସାମସଙ୍ଗ ମିଡ୍ ରେଞ୍ଜ୍ ଏ-ସିରିଜ୍ ମଧ୍ୟ 5G ସଂସ୍କରଣ ଆସୁଥିବାର ଦେଖିବ | A90 ରେ 48-MP ପ୍ରାଥମିକ, 6.7-ଇଞ୍ଚ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଏବଂ 4,500mAh ବ୍ୟାଟେରୀ ସହିତ ଏକ ଟ୍ରିପଲ୍-ଲେନ୍ସ ପଛ କ୍ୟାମେରା ରହିଛି | ଏଥିରେ IP68 ୱାଟରପ୍ରୁଫିଂ ଏବଂ ବେତାର ଚାର୍ଜିଂ ନାହିଁ | S20 ପରି, ସାମସଙ୍ଗ ସାଧାରଣତ a ଏକ ନାମମାତ୍ର ଅତିରିକ୍ତରେ ଗାଲାକ୍ସି ବୁଡ୍ ଭଳି ଅଫର୍ ବଣ୍ଡଲ୍ କରେ |