TikTok ଟପ୍ 2 ବିଲିୟନ ଡାଉନଲୋଡ୍, 600 ମିଲିୟନ୍ ରୁ ଅଧିକ ଭାରତ ଆକାଉଣ୍ଟ୍

ଟିକ୍ ଟକ, ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ସର୍ଟ-ଭିଡିଓ ଆପ୍, ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର ମାଧ୍ୟମରେ 2 ବିଲିୟନ (200 କୋଟି) ଡାଉନଲୋଡ୍ ହାସଲ କରିଛି | ଆପ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଫାର୍ମ ସେନ୍ସର ଟାୱାର ଅନୁଯାୟୀ, ଟିକଟୋକ ପାଇଁ 2020 ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହୋଇପାରିଛି, କାରଣ ଏହା 315 ନିୟୁତ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।

tiktok-downloads-2-billion-growth-india-611-million-installs

ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ଲାଗନ୍ତି ଏବଂ ଘରୁ କାର୍ଯ୍ୟର ନୂତନ ନିୟମ ସହିତ ଆଡଜଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଟିକଟକ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍, ଯୋଗଦାନ ଏବଂ ରାଜସ୍ୱର ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ | COVID-19 ସଙ୍କଟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବୃହତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଥିଲା କାରଣ ଏହା ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଡିଭାଇସ୍ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆକୁ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଡିବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ​​|

ସାମାଜିକ ବିଶାଳ 1.5 ବିଲିୟନ (150 କୋଟି) ଡାଉନଲୋଡ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ମାସ ପରେ 2 ବିଲିୟନ (200 କୋଟି) ଡାଉନଲୋଡ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି | ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହି ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା 500 ନିୟୁତ ନୂତନ ଡାଉନଲୋଡ୍ ଯୋଡିଛି | ସେନ୍ସର ଟାୱାର ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛି ଯେ ଟିକଟକ୍ ସଂସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଭାରତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଡ୍ରାଇଭର ହୋଇଛି ଏବଂ 2 ବିଲିୟନ (200 କୋଟି) ଡାଉନଲୋଡ୍ ମଧ୍ୟରୁ 611 ନିୟୁତ ଏହି ଦେଶରୁ ଆସିଛି।

ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ମୋଟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା 30.3 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | ମୋଟ ଡାଉନଲୋଡ୍ଗୁଡ଼ିକର 9.7 ପ୍ରତିଶତ (196.6 ମିଲିୟନ୍) ସହିତ ଚାଇନା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଏବଂ 165 ମିଲିୟନ ଡାଉନଲୋଡ୍ ସହିତ ଆମେରିକା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି - ଟିକଟକ୍ ଇନଷ୍ଟଲରେ 8.2 ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି | ଚୀନ୍‌ର ପରିସଂଖ୍ୟାନରେ ତୃତୀୟ-ପକ୍ଷ ଷ୍ଟୋରରୁ ଇନଷ୍ଟଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ଟିକ୍ ଟକର ସଂସ୍କରଣ - ଡୋଇନ୍ |

ସେନ୍ସର ଟାୱାର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଟିକଟୋକରେ ଉପଭୋକ୍ତା ଖର୍ଚ୍ଚ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ 2.5 ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। 1.5 ବିଲିୟନ ଡାଉନଲୋଡ୍ ସଂଗ୍ରହ କଲାବେଳେ ଏହି ଆପର ଉପଭୋକ୍ତା ଖର୍ଚ୍ଚ 175 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖର୍ଚ୍ଚ 456.7 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଚୀନ୍ ଏହି ଦିଗରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି ଏବଂ ମୋଟ ଆୟର 72.3 ପ୍ରତିଶତ ପାଇଁ ଦାୟୀ |

ଚାଇନାରେ ଉପଭୋକ୍ତା ଖର୍ଚ୍ଚ ଟିକଟୋକ ପାଇଁ 331 ନିୟୁତ ଡଲାର ଉପାର୍ଜନ କରୁଥିବାବେଳେ ଆମେରିକାର ଆୟର 19 ପ୍ରତିଶତ ହେଉଛି 86.5 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର। ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନ, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ, 9 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରର ଉପଭୋକ୍ତା ଖର୍ଚ୍ଚ ସହିତ 2 ପ୍ରତିଶତ ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ କରି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଛି | ଯଦିଓ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂସ୍ଥାପନା ଅଛି, ତଥାପି ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅଧିକ ରାଜସ୍ୱ ଆଣେ ନାହିଁ |

ଅଧିକନ୍ତୁ, ସେନ୍ସର ଟାୱାର ଷ୍ଟୋର୍‌ର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଡାଟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଅପେକ୍ଷା ଆପଲ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ 435.3 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ଅଧିକ ରାଜସ୍ୱ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିଲା ଯାହା କେବଳ 21.4 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା।