COVID-19 ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଫେସବୁକ୍ ରେକର୍ଡ 3 ବିଲିୟନ ମାସିକ ଉପଭୋକ୍ତା

ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ରଖାଯାଇଥିବା କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଣ୍ଡେମିକ୍ ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଫେସବୁକ୍ ଏହାର ୟୁଜର୍ ବେସରେ ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। କମ୍ପାନୀ ଆଜି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ 3 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମାସିକ ଫେସବୁକ୍, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ୱାଟ୍ସଆପ ଏବଂ ମେସେଞ୍ଜର ସମେତ କମ୍ପାନୀର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଫେସବୁକ୍ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମେସେଜିଂ, ଭଏସ୍ ଏବଂ ଭିଡିଓ କଲିଂର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଛି।

facebook-more-users-in-this-pandemic

କୌତୁହଳ ର ବିଷୟ, କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ବଶେଷ ସଂଖ୍ୟା ବିଶ୍ total ର ମୋଟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଅଟେ ଯାହା ପ୍ରାୟ 4.5 ବିଲିୟନ ଅଟେ।ଫେସବୁକ୍ ସିଇଓ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଜି ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ଯେ 2020 ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସରେ 2.6 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କେବଳ ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

"ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ମାସରେ 3 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଫେସବୁକ୍, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ୱାଟ୍ସଆପ କିମ୍ବା ମେସେଞ୍ଜର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କେବଳ ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା 2.6 ବିଲିୟନ ଲୋକ ଏବଂ ଆମର ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ସେବା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା 2.3 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଦିନ, "ଜୁକରବର୍ଗ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଜୁକରବର୍ଗ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଫେସବୁକ୍ ମାଲିକାନା ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକରେ ମେସେଜିଂ ପରିମାଣ 50 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ମେସେଞ୍ଜର ଏବଂ ୱାଟ୍ସଆପ ଆପରେ ଭଏସ୍ ଏବଂ ଭିଡିଓ କଲିଂ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି।ଏହା ଆହୁରି ହାଇଲାଇଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଦେଶରେ ଫେସବୁକ୍ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି।

"ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଇଟାଲୀରେ ଆମେ ଆମର ଆପ୍, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ଲାଇଭ୍ ଭ୍ୟୁରେ 70% ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିଥିବାର ଦେଖିଛୁ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଗ୍ରୁପ୍ ଭିଡିଓ କଲିଂରେ 1000 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛୁ। , ଫେସବୁକ ସିଇଓ ଏକ ରୋଜଗାର କଲ୍ ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି।

ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କ ପୋଷ୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ସେବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଫେସବୁକ୍ ନିକଟରେ ମେସେଞ୍ଜର ରୁମ୍ ବୈଶୀଷ୍ଟ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଏବଂ ୱାଟ୍ସଆପ ଗ୍ରୁପ୍ କଲ୍ ପାଇଁ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସୀମାକୁ ଆଠ ଜଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟର ପ୍ରସାରକୁ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା | ଫେସବୁକ୍ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ୱାଟ୍ସଆପ ମେସେଞ୍ଜରର ବହୁ ଅଗ୍ରଗାମୀ ବାର୍ତ୍ତା 70 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଏହି ସମୟରେ, ରାଜସ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଫେସବୁକ୍ ଏକ ସାର୍ବଜନୀନ କମ୍ପାନୀ ଭାବରେ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି | କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଗତ ବର୍ଷର ସମାନ ସମୟ ତୁଳନାରେ ଏପ୍ରିଲର ପ୍ରଥମ ତିନି ସପ୍ତାହରେ ବିଜ୍ଞାପନର ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରାୟ ସମତଳ ଥିଲା।