ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ଆପଲ୍ A13 SoC ସହିତ, ଟଚ୍ ID ଲଞ୍ଚ ହେଲା: ଭାରତରେ ମୂଲ୍ୟ (iPhone SE Touch ID Support Launched)

ମାସର ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ଶେଷରେ ସରକାରୀ ଅଟେ | ଏହା ସହିତ ଆପଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ଲାଇନ୍ଅପ୍ ରେ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଆଇଫୋନ୍ ମଡେଲ୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି | ନୂତନ ଆଇଫୋନ୍ SE କୁହାଯାଉଥିଲା, ଏହା ପ୍ରଥମେ ଆଇଫୋନ୍ SE 2 ଭାବରେ ଡେବ୍ୟୁ ହେବ ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ପରେ ଆଇଫୋନ୍ 9 ଭାବରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା 4.7-ଇଞ୍ଚ ଆକାରକୁ ବଜାୟ ରଖିଛି ଯାହା ଆଇଫୋନ୍ 8 ଏବଂ ପୂର୍ବ ନିୟମିତ ଆଇଫୋନ୍ ମଡେଲଗୁଡିକରେ ଉପଲବ୍ଧ - ପ୍ଲସ୍ ନୁହେଁ | ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସବୁଠାରୁ ସୁଲଭ ମଡେଲ ସତ୍ତ୍, ନୂତନ ଆଇଫୋନ୍ ଆପଲ୍ A13 ବାୟୋନିକ୍ ଚିପ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ, ଯାହା ଆଇଫୋନ୍ 11 ସିରିଜ୍ କୁ ଶକ୍ତି ଦେଉଛି | ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ମଧ୍ୟ iOS 13 ଆଉଟ୍-ଅଫ୍ ଦି ବକ୍ସ ଚଲାଇଥାଏ ଏବଂ ଏକ ଟଚ୍ ଆଇଡି ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ସେନ୍ସର ସହିତ ଆସିଥାଏ |

ଭାରତରେ iPhone SE (2020) ମୂଲ୍ୟ, ଉପଲବ୍ଧତା ବିବରଣୀ |
ଭାରତରେ ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ମୂଲ୍ୟ Rs 42,500 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି | 64GB ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପାଇଁ 42,500 ଥିବାବେଳେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ 128GB ଏବଂ 256GB ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ।, ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଭାରତର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଭାରତର ଉପଲବ୍ଧତା ନାହିଁ।

ନୂତନ ଆଇଫୋନ SE ର ଆମେରିକୀୟ ମୂଲ୍ୟ 64GB ମଡେଲ ପାଇଁ 399 ଡଲାରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି (ପ୍ରାୟ 30,600 ଟଙ୍କା), 128GB ମଡେଲ ପାଇଁ 499 ଡଲାର (ପ୍ରାୟ 38,200 ଟଙ୍କା) ଏବଂ 256 ଜିବି ମଡେଲ ପାଇଁ 549 ଡଲାର (ପ୍ରାୟ 45,000 ଟଙ୍କା) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଉଛି। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଆଇଫୋନ୍ SE 2020 କଳା, ଧଳା, ଏବଂ (ଉତ୍ପାଦ) RED ରଙ୍ଗ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକରେ ଆସେ | ପ୍ରି-ଅର୍ଡରଗୁଡିକ ଏପ୍ରିଲ୍ 17 ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ନ 5 ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଏହା 24 ଏପ୍ରିଲ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିକ୍ରି ହେବ |

iPhone SE 2020 ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା, ବ features ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ |
ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ରେ ଆପଲ୍ 4.7-ଇଞ୍ଚ୍ ରେଟିନା HD IPS LCD ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ 750x1334 ପିକ୍ସେଲ ରେଜୋଲୁସନ ଏବଂ ଧଳା ବାଲାନ୍ସ ଆଡଜଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଟ୍ରୁ ଟୋନ୍ ଟେକ୍ ଅଛି | ଏହା 625 ନଟ୍ ର ଶିଖର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଡଲବି ଭିଜନ ଏବଂ HDR10 ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଅଛି | ଡିସପ୍ଲେ ପ୍ୟାନେଲରେ ନୂତନ ଆଇଫୋନ୍ ମଡେଲଗୁଡିକରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ହାପ୍ଟିକ୍ ଟଚ୍ ସମର୍ଥନ ରହିଛି |

ହୁଡ୍ ତଳେ, A13 ବାୟୋନିକ୍ ଚିପ୍ ଅଛି ଯାହା ଆଇଫୋନ୍ 11, ଆଇଫୋନ୍ 11 ପ୍ରୋ ଏବଂ ଆଇଫୋନ୍ 11 ପ୍ରୋ ମ୍ୟାକ୍ସର ଏକ ଅଂଶ | ନୂତନ ଆଇଫୋନରେ ସ୍ଲୋ ସିଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଏଲଇଡି ଟ୍ରୁ ଟୋନ୍ ଫ୍ଲାସ୍ ସହିତ ପଛରେ ଏକ 12 ମେଗାପିକ୍ସେଲ କ୍ୟାମେରା ସେନ୍ସର (f / 1.8 ଆପେଚର + OIS) ଅଛି | ଏହା 60fps ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 4K ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ ଏବଂ ଫଟୋ ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟ HDR ପ୍ରଦାନ କରେ | ପଛ କ୍ୟାମେରାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ଏକ ନୀଳମଣି ସ୍ଫଟିକ୍ ଲେନ୍ସ କଭର ଅଛି |

ଗୋଟିଏ ପଛ କ୍ୟାମେରା ସତ୍ତ୍, ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ଆପଲ୍ A13 ବାୟୋନିକ୍ ସୋସିରେ ନ୍ୟୁରାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ ଦ୍ୱାରା ସକ୍ଷମ କମ୍ପ୍ୟୁଟେସନ୍ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ପୋଟ୍ରେଟ୍ ମୋଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ | ସେଲଫି ଏବଂ ଭିଡିଓ ଚାଟ୍ ପାଇଁ, ଆଗରେ ଏକ 7 ମେଗାପିକ୍ସେଲ କ୍ୟାମେରା ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ f / 2.2 ଆପେଚର ଅଛି |

ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ରେ ସଂଯୋଗୀକରଣ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକରେ 4G VoLTE, ୱାଇ-ଫାଇ 802.11 ଆକ୍ସ, ୱାଇ-ଫାଇ କଲିଂ, NFC, ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ v5.0, GPS / A-GPS ଏବଂ ବଜ୍ର ପୋର୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସେଠାରେ 3.5.mm ମିମି ହେଡଫୋନ୍ ଜ୍ୟାକ୍ ନାହିଁ | ନୂତନ ଆଇଫୋନରେ ଟଚ୍ ଆଇଡି ବଟନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି - ଫେସ୍ ଆଇଡି ସମର୍ଥନ ବଦଳରେ ସେନ୍ସର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆରେ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଏହା ନୀଳମଣି ସ୍ଫଟିକ ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷିତ |

ଡିଜାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ଆଇଫୋନ୍ 8 ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାନ ଦେଖାଯାଉଛି ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2017 ରେ ଆଇଫୋନ୍ 7 ର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା | ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଗ୍ରେଡ୍ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ଗ୍ଲାସ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ମିତ, ଏହାର ମାପ 138.4x67.3x7.3 ମିମି ଏବଂ ଓଜନ | 148 ଗ୍ରାମ ଧୂଳି ଏବଂ ଜଳ ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ ଏହା ଏକ IP67 ରେଟିଂ ମଧ୍ୟ ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଟେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା 1 ମିଟର ପାଣିରେ 30 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଡ଼ ପକାଇବ | ତଥାପି, ତରଳ କ୍ଷତି ୱାରେଣ୍ଟି ଅଧୀନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଆପଣ ନିର୍ବିଶେଷରେ ବହୁତ ସତର୍କ ହେବା ଉଚିତ୍ |

ଆପଲ୍ ସହିତ ପୂର୍ବପରି, କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟାଟେରୀର ଆକାର କିମ୍ବା ଆଇଫୋନ୍ SE (2020) ରେ RAM ର ପରିମାଣ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେଇନାହିଁ | ଏହା ଆଇଫୋନ୍ 8 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, 13 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିଡିଓ ପ୍ଲେକ୍ ସମୟ ଏବଂ 40 ଘଣ୍ଟା ଅଡିଓ ପ୍ଲେକ୍ ସମୟ ସହିତ ଚାଲିବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ଦ୍ରୁତ ଚାର୍ଜିଂକୁ ସମର୍ଥନ କରେ, 18W ଚାର୍ଜର ସହିତ 30 ମିନିଟରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ କରେ - ବାନ୍ଧାଯାଇ ନାହିଁ | Qi ବେତାର ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରି ବେତାର ଚାର୍ଜିଂ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥିତ | ବୋର୍ଡରେ ଥିବା ସେନ୍ସରଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ ଆକ୍ସିଲେରୋମିଟର, ଆମ୍ବିଏଣ୍ଟ୍ ଲାଇଟ୍ ସେନ୍ସର, ବାରୋମିଟର, ତିନି-ଅକ୍ଷ ଜିରୋସ୍କୋପ୍ ଏବଂ ଏକ ନିକଟତର ସେନ୍ସର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ନୂତନ ଆଇଫୋନ୍ SE ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୱାର୍ଲ୍ଡ ମାର୍କେଟିଂର ଆପଲ୍ ର ବରିଷ୍ଠ ଉପସଭାପତି ଫିଲ୍ ସ୍କିଲର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଆଇଫୋନ୍ SE ଅନେକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ଛୋଟ ଆକାର, ଉଚ୍ଚ-କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଏବଂ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟର ଏହାର ନିଆରା ମିଶ୍ରଣକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ; ନୂତନ ଦ୍ୱିତୀୟ generation ର ଆଇଫୋନ୍ SE ସେହି ମହାନ ଧାରଣା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଏବଂ ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି କରେ - ମହାନ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ପାଇଁ ଆମର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସିଙ୍ଗଲ୍ କ୍ୟାମେରା ସିଷ୍ଟମ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରି - ତଥାପି ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ | ଆଇଫୋନ୍ SE ଶିଳ୍ପ-ଅଗ୍ରଣୀ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ କରେ | A13 Bionic ର ମହାନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଜୀବନକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ, ଚମତ୍କାର ପୋର୍ଟ୍ରେଟ୍ ମୋଡ୍ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ HDR ଫଟୋ ନିଏ, ଷ୍ଟେରିଓ ଅଡିଓ ସହିତ ଚମତ୍କାର ଭିଡିଓ ସୁଟ୍ କରେ, ଖେଳ ଏବଂ ସୁପର ଫାଷ୍ଟ ୱେବ୍ ସର୍ଫିଂ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ, ଏବଂ ଆମର ଗ୍ରାହକମାନେ ଆଶା କରୁଥିବା ସମାନ ଶିଳ୍ପ-ଅଗ୍ରଣୀ ସୁରକ୍ଷା ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ନିର୍ମିତ | ଗ୍ରାହକଙ୍କ ହାତରେ ଆଇଫୋନ୍ SE ପାଇବାକୁ ଆମେ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। "

iPhone SE General

Brand: Apple
Model: iPhone SE (2020)
Release date: 15th April 2020
Launched in India: Yes
Form factor: Touchscreen
Body type: Glass
Dimensions (mm): 138.40 x 67.30 x 7.30
Weight (g): 148.00
IP rating: IP67
Removable battery: No
Fast charging: Proprietary
Wireless charging: Yes
Colours: Black, White, (Product) RED

iPhone SE Display

Screen size (inches): 4.70
Touchscreen: Yes
Resolution: 750x1334 pixels
Pixels per inch (PPI): 326

iPhone SE Hardware
Processor make: Apple A13 Bionic
Internal storage: 64GB
Expandable storage: No
Dedicated microSD slot: No

iPhone SE Camera

Rear camera: 12-megapixel (f/1.8)
Front camera: 7-megapixel (f/2.2)

iPhone SE Software
Operating system: iOS 13

iPhone SE Connectivity

Wi-Fi: Yes
Wi-Fi standards supported: 802.11 a/b/g/n/ac/Yes
GPS: Yes
Bluetooth: Yes, v 5.00
NFC: Yes
Lightning: Yes
Headphones: Lightning
Number of SIMs: 2
SIM 1
SIM Type: Nano-SIM
GSM/CDMA: GSM
3G: Yes
4G/ LTE: Yes
Supports 4G in India (Band 40): Yes
SIM 2
SIM Type: eSIM
GSM/CDMA: GSM
3G: Yes
4G/ LTE: Yes
Supports 4G in India (Band 40): Yes

iPhone SE Sensors

Fingerprint sensor: Yes
Compass/ Magnetometer: Yes
Proximity sensor: Yes
Accelerometer: Yes
Ambient light sensor: Yes
Gyroscope: Yes
Barometer: Yes