ସରକାର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍, ଆଇଓଏସରେ ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ COVID-19 ଟ୍ରାକର୍ ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି (Government Launches COVID-19 Tracker App)

ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଏହାର COVID-19 ଟ୍ରାକିଂ ଆପ୍ ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ଜାତୀୟ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଏହି ଆପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ଆପର ବର୍ଣ୍ଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା COVID-19 ଧାରଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ବିଷୟରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ “ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ” ଜଣାଇବା ପାଇଁ “ବୃଦ୍ଧି” ପ୍ରୟାସକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି | ଦେଶରେ ମହାମାରୀର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ (ଯାହା ସଂସ୍କୃତରୁ ‘ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଏକ ସେତୁ’ କୁ ଅନୁବାଦ କରେ) ଆପ୍ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ସେମାନେ ଜାଣିଶୁଣି COVID-19 ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରି |

ପ୍ରଥମେ ଆପ୍ ଦେଖୁଥିବା ଦି ନେକ୍ସ ୱେବ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସରକାରୀ ଡାଟାବେସ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟତା ନାହିଁ।

COVID-19 ଟ୍ରାକର୍ ଆପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ସହିତ 11 ଟି ଭାଷାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ ଏବଂ ଲୋକେସନ ଆକ୍ସେସ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ପ୍ରଥମ ସୋପାନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ଆପ୍ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟପତ୍ର ମାଗେ ଯାହା ଇଚ୍ଛାଧୀନ ଅଟେ | ଆପର ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ବିଷୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଚିନ୍ତିତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗଚ୍ଛିତ ତଥ୍ୟ “ଏନକ୍ରିପ୍ଟ” ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ସହ ଅଂଶୀଦାର ହେବ ନାହିଁ।

ଆପ୍ ର ହୋମ ସ୍କ୍ରିନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ, ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥାନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥାଏ ଯେ ସେମାନେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ | ଆପର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଲାଇଭ୍ ଟ୍ୱିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ। ମୋଟ ଉପରେ, ଆପର ଉଭୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆପଲ୍ ସଂସ୍କରଣ ସମାନ ବୈଶୀଷ୍ଟ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଚାରିପାଖରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଉପଦେଷ୍ଟା ଉପଲବ୍ଧ |

ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ଖବର ପାଇଥିଲା ଯେ NITI ଆୟୋଗ ଏକ କରୋନାଭାଇରସ୍-ଟ୍ରାକର୍ ଆପ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରୁଛି ଯାହାକୁ CoWin-20 ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା | ପରବର୍ତ୍ତୀ ୱେବ୍ ଦାବି କରେ ଯେ ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ ହେଉଛି CoWin-20 ର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କରଣ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମହାମାରୀର ପ୍ରସାରକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟ୍ରାକିଂ ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି |

Government Launches COVID-19 Tracker App