ହ୍ୟାକର୍ସ 26.7 କୋଟି ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ମାତ୍ର 41,500 ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି

ହ୍ୟାକର୍ସ 26.7 କୋଟି ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟକୁ ମାତ୍ର 41,500 ଟଙ୍କା (ପ୍ରାୟ 500 ୟୁରୋ) ରେ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଇମେଲ୍ ଠିକଣା, ନାମ, ଫେସବୁକ୍ ଆଇଡି, ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଏବଂ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |ଖୁସିର କଥା, ସାଇବର ବିପଦ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସାଇବଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ 26.7 କୋଟି ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ କୌଣସି  ପାସୱାର୍ଡ ହ୍ୟାକର୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

facebook-hack

ସାଇବଲ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବିକ୍ରୟକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତଥ୍ୟ ଡାଉନଲୋଡ୍ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ |“ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ପ୍ରଥମ ଅବସ୍ଥାରେ ତଥ୍ୟ କିପରି ଲିକ୍ ହେଲା ସେ ବିଷୟରେ ଆମେ ଅବଗତ ନୁହଁ। ଏହା ତୃତୀୟ-ପକ୍ଷ API (ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍) କିମ୍ବା ସ୍କ୍ରାପିଂ ହେତୁ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

ଡାଟା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବିବରଣୀ ଧାରଣ କରିଥିବାରୁ ଏହା ସାଇବର ଅପରାଧୀଙ୍କ ଫିସିଂ ଏବଂ ସ୍ପାମ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏହା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି।ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ 26.7 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ନାମ ଏବଂ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଧାରଣ କରିଥିବା ଏକ ଡାଟାବେସ୍ ଅନଲାଇନରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ୱେବସାଇଟ୍ କମ୍ପାରିଟେକ୍ ର ଏକ ବ୍ଲଗ୍ ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ହ୍ୟାକର୍ ଫୋରମ୍ରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ପାଇଁ ଡାଟାବେସ୍ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା |ସେହି ସମୟରେ ଜଣେ ଫେସବୁକ ମୁଖପାତ୍ର କହିଥିଲେ ଯେ “ଆମେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଦେଖୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ ସ କର ଯେ ଲୋକଙ୍କ ସୂଚନାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ମିଳିପାରେ।

ସାଇବଲ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଫେସବୁକ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ସେମାନଙ୍କର ଗୋପନୀୟତା ସେଟିଂକୁ କଡାକଡି କରିବାକୁ ଏବଂ ଅବାଞ୍ଛିତ ଇମେଲ ଏବଂ ପାଠ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ |ମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛି ଯେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ଡାର୍କୱେବ ମନିଟରିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଡାଟା ଇଣ୍ଡେକ୍ସ କରୁଛୁ ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଏହାକୁ AmIbreached.com ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ।

ବ୍ରିଟେନ ଭିତ୍ତିକ ରାଜନ ତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା କେମ୍ବ୍ରିଜ ଆନାଲିଟିକା ଦ୍ ରା 8.7 କୋଟି  ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଅମଳ ହେବା ପରେ ଫେସବୁକ ତୀବ୍ର ଯାଞ୍ଚର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେତୁ ଫେଡେରାଲ ବାଣିଜ୍ୟ ଆୟୋଗ (ଏଫଟିସି) ଫେସବୁକକୁ 5 ବିଲିୟନ ଡଲାର ଜୋରିମାନା ଦେଇଛି।

ଫେସବୁକ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ଆପ୍ - ମୁଖ୍ୟତ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ଆପ୍ - ଗ୍ରୁପ୍ API (ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍) ରୁ ଗୋଷ୍ଠୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ନାମ ଏବଂ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଚିତ୍ର ପରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଦସ୍ୟ ସୂଚନାକୁ ପ୍ରବେଶକୁ ବଜାୟ ରଖିଛି |

କେବଳ ଫେସବୁକ୍ ନୁହେଁ, ସାଇବଲ୍ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା ଯେ ଜୁମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଫିସ୍ କନଫରେନ୍ସ କଲ୍ ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ହ୍ୟାକରମାନେ 5 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଡାର୍କ ୱେବରେ ମାଗଣାରେ ଦେଇଛନ୍ତି।

“ସାଇବଲ୍ କିଛି ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ହ୍ୟାକିଂ ଫୋରମରେ 530,000 ରୁ ଅଧିକ କିଣିଛି। ଚୋରି ହୋଇଥିବା ପରିଚୟପତ୍ର ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀର ଅନେକ ଗ୍ରାହକ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମିଟିଂ URL ଏବଂ ଜୁମ୍ ହୋଷ୍ଟ ଚାବି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।ସାଇବଲ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ପ୍ରମାଣପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତରେ ବୈଧ୍ୟ ଅଟେ |