ଇଣ୍ଟେଲ ଦଶମ ଜେନ 'Comet Lake-H' CPU ସହିତ 8 କୋର ୱର୍କଷ୍ଟେସନ୍ ଲାପଟପ୍ ଲଞ୍ଚ ହେଲା (Intel 10th Gen CPUs With up to 8 Cores)



ଖେଳ, ନିର୍ମାତା, ଏବଂ ୱର୍କଷ୍ଟେସନ୍ ଲାପଟପ୍ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା ମଡେଲଗୁଡିକର ଏକ ନୂତନ ସିରିଜ୍ ସହିତ ଇଣ୍ଟେଲ୍ ଏହାର ଦଶମ ଜେନ CPU ଲାଇନ୍ଅପ୍ ବିସ୍ତାର କରିଛି | ଏହି ମଡେଲଗୁଡିକ 14nm 'Comet Lake' ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ଇଣ୍ଟେଲର କୋର i9, କୋର i7, ଏବଂ କୋର i5 ଉତ୍ପାଦ ସ୍ତରରେ ଫିଟ୍ | ସେଗୁଡିକ ଲାପଟପ୍ ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି ଯାହା ଖେଳାଳୀ ଏବଂ ବୃତ୍ତିଗତ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ, ଯେଉଁମାନେ ଏକ ଲାପଟପ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଏକକ-ଥ୍ରେଡେଡ୍ ଏବଂ ମଲ୍ଟି-ଥ୍ରେଡ୍ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |

ଫ୍ଲାଗସିପ୍ କୋର i9-10980HK ମଡେଲରେ ଆଠଟି କୋର ଏବଂ 16 ଟି ଥ୍ରେଡ୍ ରହିଛି, ଏବଂ 5.3GHz ର ଶିଖର ଟର୍ବୋ ବେଗରେ ଚାଲିପାରିବ ଏବଂ 5GHz କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଟର୍ବୋ ସ୍ପିଡ୍ ସହିତ ତିନୋଟି କୋର i7 ଅଛି | ଏହି CPU ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ରାଣ୍ଡରୁ 100 ରୁ ଅଧିକ ଲାପଟପ୍ ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଇଣ୍ଟେଲ ପୁନର୍ବାର AMD ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ, ଯାହା ସମାନ ବଜାର ବିଭାଗ ପାଇଁ ଏହାର ରାଇଜେନ୍ ମୋବାଇଲ୍ 4000 ସିରିଜ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି | କମ୍ପାନୀ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଖେଳଗୁଡିକ ହାଲୁକା ଥ୍ରେଡ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅଧିକ କୋର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଘଣ୍ଟା ବେଗରୁ ଅଧିକ ଲାଭ କରେ | ଉଚ୍ଚ ସେଟିଂସମୂହରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖେଳଗୁଡିକରେ ସମାନ ତିନି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଲାପଟପ୍ ଅପେକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା 54 ପ୍ରତିଶତ ଭଲ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି |

Intel Gaming Laptops Buying Options 


ଇଣ୍ଟେଲ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା, ବ୍ୟାଟେରୀ ଜୀବନ ଏବଂ ଉପଯୋଗିତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦକୁ ବିଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକାଧିକ ଲାପଟପ୍ ନିର୍ମାତା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି | ଏହି ଜେନେରେସନ  ସହିତ, ଆମେ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସୀମା, ଅଧିକ ଡୁଆଲ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ମଡେଲ୍ ଏବଂ ଅଧିକ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅଧିକ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ ଅଧିକ କମ୍ପାକ୍ଟ 17-ଇଞ୍ଚ ଗେମିଂ ମଡେଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ଆଶା କରିପାରିବା |

ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଅକ୍ଟା-କୋର କୋର i9-10980HK ମଡେଲରେ 16MB କ୍ୟାଚ୍ ବ features ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ନୂତନ କ୍ରମରେ ଏକମାତ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନଲକ୍ ଏବଂ ଓଭରକ୍ଲକ୍ ଯୋଗ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ଅଟେ | ସେଠାରେ ଏକ 8-କୋର କୋର i7-10875H ମଡେଲ ଅଛି ଯାହା ଇଣ୍ଟେଲ କହିଛି ଯେ ସୃଜନଶୀଳ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ବାହାରେ ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ସିଙ୍ଗଲ୍ ତଥା ମଲ୍ଟି-ଥ୍ରେଡ୍ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟେଲ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ନିର୍ମାତା ଲାପଟପ୍ ବଜାରରେ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି |



ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି କୋର i7 ମଡେଲ, କୋର i7-10850H ଏବଂ କୋର i7-10750H, ଉଭୟ 12MB କ୍ୟାଚ୍ ସହିତ ଛଅଟି କୋର ଏବଂ 12 ଟି ଥ୍ରେଡ୍ ବ features ଶିଷ୍ଟ୍ୟ କରେ | କୋର i5-10400H ଏବଂ କୋର i5-10300H ଉଭୟ କ୍ୱାଡ-କୋର, 8MB କ୍ୟାଚ୍ ସହିତ 8-ଥ୍ରେଡ୍ ଅଂଶ |

ସମସ୍ତ ଛଅଟି ମଡେଲରେ 45W TDP ରେଟିଂ ଅଛି ଯାହା ଲାପଟପ୍ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କର ସେମାନଙ୍କର ଡିଜାଇନ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ସହିତ ମେଳ ଖାଇବାରେ କିଛି ନମନୀୟତା ଥାଏ | ନୂତନ CPU ଗୁଡିକ ଦୁଇଟି ଚ୍ୟାନେଲରେ 128GB DDR4-2933 RAM ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି | ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସ୍ତରରେ 40 PCIe 3.0 ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ଇଣ୍ଟେଲ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରୁଛି ଯାହା ସିଧାସଳଖ CPU ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ 16 ଲେନ ଯାହାକି ଏକ ଭିନ୍ନ GPU, NVMe SSDs, କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡରବୋଲ୍ଟ 3 କିମ୍ବା ଗିଗାବିଟ ଇଥରନେଟ ପରି IO ନିୟନ୍ତ୍ରକ ସହିତ ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |