ଏୟାରଟେଲ, ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ, ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ମାଗଣା ଆସୁଥିବା କଲ୍ ଲାଭକୁ ବିସ୍ତାର କରିଲା

ଏୟାରଟେଲ ଏବଂ ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପ୍ରିପେଡ୍ ପ୍ୟାକ୍ ବୈଧତା ତାକୁ ମେ 3 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏହା ଜାରି ରହିଥିବା COVID-19 ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅଭ୍ୟାସ କରିଛି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତ ସଞ୍ଚାର ନିଗମ ଲିମିଟେଡ (ବିଏସଏନଏଲ) ଏହାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୈଧତା ଆସନ୍ତା 5 ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

ଟେଲିକମ ଅପରେଟରମାନେ ଲକଡାଉନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବଂଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବୈଧତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ଅଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ବୈଧତା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏୟାରଟେଲ କହିଛି ଯେ ବୈଧତା ଥକାପଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆସୁଥିବା କଲ୍ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଭୋଡାଫୋନ୍ ବୈଶୀଷ୍ଟ୍ୟ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ସୁବିଧା ଆଣିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ BSNL ଏହାର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭ ଯାହାର ପାଖାପାଖି ଶୂନ୍ୟ ବାଲାନ୍ସ ଅଛି |

ଏୟାରଟେଲ କହିଛି ଯେ ଏହାର ଅଦ୍ୟାବଧି ସଙ୍କଟ ହେତୁ ଏହାର 30 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଅପରେଟର ନୋଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକ ଆସୁଥିବା କଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କର ବୈଧତା ପ୍ୟାକ୍ ସରିଯାଇଛି | ସେହିଭଳି, ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଏହାର 90 ମିଲିୟନ୍ ଗ୍ରାହକ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟ ବ୍ରାକେଟ୍ ତଳେ ଅଛନ୍ତି।

କେବଳ ବୈଶୀଷ୍ଟ୍ୟ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ସେବାଗୁଡିକର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଘୋଷଣା କରିଛି | ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଆସୁଥିବା ବୈଧତା ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କ୍ରେଡିଟ୍ କରାଯାଉଛି।

ଏୟାରଟେଲ ଏବଂ ଭୋଡାଫୋନର ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରି, BSNL ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆସୁଥିବା କଲ୍ ବୈଧତା କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି ଯାହାର ପ୍ୟାକ୍ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଶୂନ୍ୟ ବାଲାନ୍ସ ଅଛି | ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର ବୈଧତା କୁ ମେ 3 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାହକମାନେ ସକ୍ରିୟ ଆସୁଥିବା କଲ୍ ର ଲାଭ ପାଇଲେ, ଅନ୍ୟ କୌଣସି  ତଥ୍ୟ କିମ୍ବା ଟକ୍ ଟାଇମ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହି ସେବାଗୁଡିକ ପାଇବାକୁ, ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ, ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍, ଏବଂ ଏୟାରଟେଲ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ, ଅନେକ ଗ୍ରାହକ ଯେଉଁମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ଟୁଲ୍ ସହିତ ଭଲଭାବେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ୟାକ୍ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି | ଏହି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଳ୍ପ ରୋଜଗାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ, ଏହି ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରିଚାର୍ଜ କରି ଉପାର୍ଜନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି |

ଉଦାହରଣ ସ୍ .ରୁପ, ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଘର ବାଇଥେ ରିଚାର୍ଜ’ ଏବଂ ‘ଆପ୍ନୋ କି ମଦାଦ ସେ ରିଚାର୍ଜ’ ଭଳି ସୁବିଧା ପାଇବା ପାଇଁ BSNL ଏକ ନୂତନ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର 5670099 ଲଞ୍ଚ କରିଛି | ଏହି ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଜୋନ୍ରେ କାମ କରେ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ 22 ରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଜୋନ୍ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |

ନୂତନ ‘ଘର ବାଇଥେ ରିଚାର୍ଜ’ ବୈଶୀଷ୍ଟ୍ୟ  ସହିତ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ରିଚାର୍ଜ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିପାରିବେ ଏବଂ BSNL କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ମାନୁଆଲୀ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଘରକୁ ଆସିବେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ‘ଆପ୍ନୋ କି ମଦାଦ ସେ ରିଚାର୍ଜ’ ବୈଶୀଷ୍ଟ୍ୟ  ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁ କିମ୍ବା ପରିବାରରୁ ରିଚାର୍ଜ ମାଗିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ |

ଭୋଡାଫୋନ୍ ଏକ ନୂତନ # ରିଚାର୍ଜଗୁଡ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ଯାହାକି ଜଣେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କାହା ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ରିଚାର୍ଜରେ 6 ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ | ଏହି ରିଚାର୍ଜଗୁଡିକ MyVodafone କିମ୍ବା MyIdea ଆପ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ସେହିଭଳି, ଏୟାରଟେଲ ‘ଘରଠାରୁ ରୋଜଗାର’ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଏୟାରଟେଲ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୁପରହିଟ୍ ହେବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରିପେଡ୍ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରିଚାର୍ଜ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ କରିବ | ଏୟାରଟେଲ୍ ରିଚାର୍ଜ ପରିମାଣରେ 6 ପ୍ରତିଶତ କଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ, ଯେଉଁଥିରେ ସୁପରହିଟ୍ ଚେକଆଉଟ୍ ରେ ରିଚାର୍ଜ ପାଇଁ କମ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

Airtel, Vodafone Idea, BSNL Extend Free Incoming Calls Benefit