Realme X50 Pro 5G ସମୀକ୍ଷା

Realme X50 Pro

ଭାରତ ଏକ 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି? ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଉତ୍ତର ନା। ଆମର କୌଣସି ବାଣିଜ୍ୟିକ 5G ନେଟୱାର୍କ ନାହିଁ ଏବଂ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସେମାନେ ଭାରତରେ ଗଡ଼ିବେ ବୋଲି କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ନାହିଁ | ପ୍ରମୁଖ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୂଲ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବା ପରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାରା ଦେଶରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଅବଶ୍ୟ ଏହାର ବିପୁଳ ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି। 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ବ୍ଲକ୍ |

ଯେତେବେଳେ 5G ରୋଲ ଆଉଟ୍ ହୁଏ, ଏହା ସମ୍ଭବତ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେୟ ଦେବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହେବା ଠାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ, ଏବଂ 5G- ସକ୍ଷମ ଫୋନ୍ ସାଧାରଣ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କିଛି ସମୟ ହେବ |

ଲମ୍ବା ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଯେ 5G କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆସୁଛି, ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଟାୱାରଗୁଡିକ ଆଲୋକିତ ହେବାବେଳେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ 5G ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଇପାରେ | ରିଅଲ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ଏହି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପୋଷ୍ୟ ବଜାରକୁ କାବୁ କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁନିଆର କିଛି ଅଂଶ ପାଇଁ 5G- ସକ୍ଷମ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ବିକଶିତ କରିବାର ଅର୍ଥ ନାହିଁ | ରିଅଲମେ X50 ପ୍ରୋ 5 ଜି କେବଳ ଭାରତରେ ରିଅଲମର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ମଡେଲ୍ ନୁହେଁ, ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ 5G ଫୋନ୍ ଏବଂ କ୍ୱାଲକମ୍ ର ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 865 ସଞ୍ଚାଳକ ସହିତ ଭାରତରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଛି।

ଆମେ ଏହାର 5G କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିପାରିବା ଯେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହି ଫୋନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟତା ମୂଲ୍ୟରେ ଭବିଷ୍ୟତର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପ୍ରଦାନ କରେ କି ନାହିଁ

Realme X50 Pro 5G ଡିଜାଇନ୍ 
ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ରିଅଲମ୍ ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ଆଷ୍ଟେଟିକ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି ଏବଂ X50 ପ୍ରୋ କମ୍ପାନୀର ପୂର୍ବ ମଡେଲ ପରି ବହୁତ ଦେଖାଯାଉଛି | ଏହି ଫୋନ୍ ଅନ୍ୟ ରିଅଲ୍ ମଡେଲ୍ ତୁଳନାରେ ଟିକେ ଅବରୋଧକାରୀ କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଧୁନିକ ଅନୁଭବ କରେ | ଆଗ ଏବଂ ପଛ ଉଭୟ କର୍ନିଙ୍ଗ ଗୋରିଲା ଗ୍ଲାସରେ ନିର୍ମିତ, ଏବଂ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଏକ ଖଣ୍ଡ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଉପର ବାମ କୋଣରେ ଏକ ଡୁଆଲ୍ କ୍ୟାମେରା କଟଆଉଟ୍ ଦ୍ୱାରା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ | ସ୍କ୍ରିନ୍ ତଳେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଚିନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି |

ପଛର ଉପର ବାମ କୋଣରେ ଆମର ରିଅଲ୍ମର ପରିଚିତ ଭର୍ଟିକାଲ୍ କ୍ୟାମେରା ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଅଛି, ଯଦିଓ ଏହା ଆମକୁ ଟିକେ ବିରକ୍ତ କରେ ଯେ ଚାରୋଟି ଲେନ୍ସ ବହୁତ ଅସମାନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ | ପାୱାର୍ ବଟନ୍ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅଛି ଏବଂ ଭଲ୍ୟୁମ୍ ବଟନ୍ଗୁଡ଼ିକ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅଛି, ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ଅଛି | ତଳେ, ଆମ ପାଖରେ USB Type-C ପୋର୍ଟ, ସ୍ପିକର ଏବଂ ସିମ୍ ଟ୍ରେ ଅଛି |

ଆମକୁ ସୂଚାଇବାକୁ ପଡିବ ଯେ 3.5 ମିଲିମିଟର ଅଡିଓ ସକେଟ୍ ନାହିଁ, ଯାହା ନ ating ରାଶ୍ୟଜନକ ଅଟେ | ରିଅଲ୍ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ 360 କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହାର ବଜେଟ୍ ଫୋନର ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ, କମ୍ପାନୀ ବିଶ୍ କରେ ଯେ ଉଚ୍ଚ-ଫୋନ୍ କ୍ରେତାମାନେ କେବଳ ବେତାର ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ |

ଫୋନର ଫ୍ରେମ୍ ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ନିର୍ମାଣ ଗୁଣ ବହୁତ ଭଲ | Realme X50 Pro 5G ଏକ ସୁନ୍ଦର ଉଚ୍ଚ-ଫୋନ୍ ଭଳି ଅନୁଭବ କରେ; ଅତିକମରେ ସମାନ ମୂଲ୍ୟର ବ୍ରାକେଟ୍ ରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ OnePlus ଅଫର୍ ସହିତ ସମାନ | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ 20 ଏହା ହାରାହାରି 205g ଠାରୁ ଟିକେ ଭାରୀ | 6.4-ଇଞ୍ଚ 20: 9 ସ୍କ୍ରିନ୍ କେତେ ଉଚ୍ଚ ଏବଂ ଗ୍ଲାସ୍ ପଛକୁ କେତେ ଚିକ୍କଣ ଥିବାରୁ ଆମେ ଗୋଟିଏ ହାତର ବ୍ୟବହାର କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ପାଇଲୁ |

Realme X50 Pro 5G ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେର୍ 
ଏଠାରେ ବଡ ଖବର ଅବଶ୍ୟ 5G ଅଟେ, ଯାହା କ୍ୱାଲକମ୍ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 865 ସଞ୍ଚାଳକ ଏବଂ ଏହାର ସାଥୀ ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ X55 ମୋଡେମ୍ ଦ୍ୱାରା ସକ୍ଷମ ଅଟେ | ଯଦି ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ 5G ନେଟୱାର୍କରେ ଏହାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭାବନାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, କ୍ୱାଲକମ୍ 7.5Gbps ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଡାଉନଲୋଡ୍ ସ୍ପିଡ୍ ଏବଂ 3Gbps ରେ ଅପଲୋଡ୍ ସୂଚାଇଥାଏ, ଯାହା କେବଳ ଚମତ୍କାର ଅଟେ | ଆମେ ଜାଣୁ ନାହିଁ ଯେ ଏଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାହକ କେଉଁ ମାନଦଣ୍ଡ ଗ୍ରହଣ କରିବେ, କିନ୍ତୁ କ୍ୱାଲକମ୍ mmWave ଏବଂ ସବ୍ -6 ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଗର୍ବ କରେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରମୁଖ 5G କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବିଶ୍ worldwide ବ୍ୟାପୀ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି |

ସ୍ନାପଡ୍ରାଗନ୍ 865 ମଧ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ପ୍ରୋସେସର୍, ଯାହାକୁ ଆମେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ | ଏହା 1.8 କ୍ୱାଲକମ୍ କ୍ରିଓ 585 ସିଲଭର ଦକ୍ଷତା କୋର 1.8GHz ରେ ଚାଲୁଥିବା, ତିନୋଟି କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା କ୍ରିଓ 585 ସୁନା କୋର 2.42GHz ରେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ରିଓ 585 ଗୋଲ୍ଡ କୋର 2.82GHz ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁଛି | ଟପ୍-ଏଣ୍ଡ୍ ଆଡ୍ରେନୋ 650 ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଜିପିୟୁ ଏବଂ କ୍ୟାମେରା, ଏଇ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ, ଗେମିଂ, ଆମ୍ବିଏଣ୍ଟ୍ ସେନ୍ସର, ଅଡିଓ ଏବଂ ଅଧିକ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ସବ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି |

ପ୍ରଦର୍ଶନ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ X50 Pro 5G ର ବିକ୍ରୟ ପଏଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ରିଅଲମ ଏକ 6.44 -ଇ inch ସୁପର AMOLED HDR10 + ପ୍ୟାନେଲକୁ 90Hz ସତେଜ ହାର ଏବଂ 1080x2400 ପିକ୍ସେଲ ରେଜୋଲ୍ୟୁସନ ବ୍ୟବହାର କରିଛି | କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ଜୀବନକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସତେଜ ହାରକୁ 60Hz, 90Hz, କିମ୍ବା ଅଟୋରେ ସେଟ୍ କରିପାରିବେ | ଯାହା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ବ୍ୟାଟେରୀ କ୍ଷମତା 4200mAh ଏବଂ ରିଅଲମେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ 65W ‘ସୁପରଡାର୍ଟ’ ଚାର୍ଜର ବ୍ୟବହାର କରି ମାତ୍ର 35 ମିନିଟରେ ଶୂନରୁ 100 ପ୍ରତିଶତ ଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ |

ରିଅଲମ୍ X50 Pro 5G କୁ ତିନୋଟି ପ୍ରକାରରେ ପ୍ରଦାନ କରେ: ମୂଲ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ Rs, 37,999 ଟଙ୍କା | 37,999 ରେ 128 ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସହିତ 6 ଜିବି ରାମ୍ ଅଛି; Rs, 39,999 ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସମାନ 128 ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସହିତ ଆପଣ 8 ଜିବି ରାମ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟେପ୍ କରିପାରିବେ | 39,999; ଏବଂ ଟପ୍-ଏଣ୍ଡ୍ ଅପ୍ସନ୍ ଆପଣଙ୍କୁ 256 ଜିବି ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସହିତ 12 ଜିବି ରାମ୍ ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ Rs, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବ | 44,999

ଏହି ଫୋନକୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ଏହା LPDDR5 RAM ଏବଂ UFS 3.0 ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଛି ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି | ତଥାପି, ଆପଣ ଏକ ମାଇକ୍ରୋ SD କାର୍ଡ ସ୍ଲଟ୍ ପାଇବେ ନାହିଁ | ପ୍ରୋସେସର୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ଯେପରିକି ଡୁଆଲ୍ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ଜିପିଏସ୍ ଏବଂ ନାଭିକ୍ ସପୋର୍ଟ, ଷ୍ଟେରିଓ ସ୍ପିକର, NFC, ୱାଇ-ଫାଇ 6, ଏବଂ ଆପ୍ଟକ୍ସ HD ଅଡିଓ କୋଡେକ୍ ସହିତ ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ 5.1 ପାଇଁ ଏକ ବାଷ୍ପ କୁଲିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି |

ଆପଣ ଏହି ଫୋନରେ ଯାହା ପାଇବେ ନାହିଁ ତାହା ହେଉଛି ବେତାର ଚାର୍ଜିଂ, ଏକ ଆଇପି ୱାଟର ଏବଂ ଧୂଳି ପ୍ରତିରୋଧ ରେଟିଂ, କ୍ୟାମେରାର ଅଧିକ ବିଦେଶୀ ଚୟନ ଏବଂ ଏକ ସୁପର-ତୀକ୍ଷ୍ଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ | OnePlus 7T ₹ 34,999 (ସମୀକ୍ଷା) ଏବଂ ଆଗାମୀ 8 ସିରିଜ୍ ସହିତ OnePlus ପରି, ରିଅଲ୍ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମୂଲ୍ୟ ପଏଣ୍ଟ ପାଇବା ପାଇଁ ବ features ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି |

ସଫ୍ଟୱେର୍ ପାଇଁ, ଆମର ଉପରେ Realme UI 1.1 ସହିତ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ 10 ଅଛି, ଯାହା Oppo ର ColorOS ର ସାମାନ୍ୟ କଷ୍ଟୋମାଇଜ୍ ସଂସ୍କରଣ | UI ଯଥେଷ୍ଟ ସରଳ ଏବଂ ଷ୍ଟକ୍ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ର ସାଧାରଣ ଲେଆଉଟ୍ ସହିତ ଲାଗିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଛି | ସେଟିଂସମୂହ ଆପରେ ଅନେକ ଅତିରିକ୍ତ ବର୍ଗ ଅଛି ଏବଂ ଜିନିଷ ସବୁବେଳେ ହୋଇନପାରେ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ସେଗୁଡିକ ପାଇବାକୁ ଆଶା କରନ୍ତି | ଆଇକନ୍ ଶ yles ଳୀର ପସନ୍ଦ, ଆଇକନ୍ ଗ୍ରୀଡ୍ ସାନ୍ଧ୍ରତା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଏବଂ ଏକ ଆପ୍ ଡ୍ରୟର ସହିତ ବିତରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ସହିତ ଆପଣ ଅନେକ UI ବ୍ୟକ୍ତିଗତକରଣ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଆଇକନ୍ ଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ହୋମସ୍କ୍ରିନ୍ରେ ସ୍ଥାନିତ ହେବ |

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫୋନ୍ ସେଟଅପ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏକ ଷ୍ଟେପ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ | ଡିଫଲ୍ଟ “ଲକ୍ସ୍କ୍ରିନ୍ ମାଗାଜିନ” ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସହଜରେ ଅକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ | ଆମେ ରିଅଲ୍ UI ର ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜରରୁ ଅନେକ କ୍ଲିକ୍ ବାଇଟ୍ ସ୍ପାମ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଥିଲୁ, ଏବଂ ଏକାଧିକ ଆପ୍ ଏବଂ ଗେମ୍ ଷ୍ଟୋର୍ ଏବଂ ପ୍ଲସ୍ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପିତ ବ୍ଲାଟୱେୟାର ଆପ୍ ପାଇ ଆମେ ଆନନ୍ଦିତ ହୋଇନଥିଲୁ, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |