ଡଲବି ଭିଜନ: ଏହା କ’ଣ, ଏବଂ ଏହା କିପରି ଆପଣ ଙ୍କର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟିଭି ଶୋକୁ ଭଲ କରେ? (Dolby Vision)

ଡଲବି ଭିଜନ: ଏହା କ’ଣ, ଏବଂ ଏହା କିପରି ଆପଣ ଙ୍କର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟିଭି ଶୋକୁ ଭଲ କରେ? (Dolby Vision)

ଭାରତରେ ଡଲବି ଭିଜନ ସହିତ ପ୍ରଥମ ଟେଲିଭିଜନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପ୍ରାୟ ଚାରି ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ଫର୍ମାଟ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ବଡ଼ ଆକାରର ବ୍ୟବହାର ଦେଖୁଛି | ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ପାଇଁ ଏହା ଧନ୍ୟବାଦ | ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଅଧିକ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଅଧିକ ବ୍ରାଣ୍ଡରୁ ଡଲବି ଭିଜନ ସମର୍ଥନ ସହିତ ଟେଲିଭିଜନର ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଉପଲବ୍ଧ ବିଷୟବସ୍ତୁର ତାଲିକା | ଆଜି, ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଅର୍ଥ ନ ଦେଇ ଡଲବି ଭିଜନରେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟିଭି ଶୋ ଦେଖିବା ସମ୍ଭବ |

ଡଲବି ଏକ ପରିଚିତ ନାମ, କିନ୍ତୁ ଅଡିଓ ବିଷୟରେ ଆମେ ସାଧାରଣତ only କେବଳ ଏହା ଶୁଣିଥାଉ | ତେବେ ଡଲବି ଭିଜନ ପ୍ରକୃତରେ କ’ଣ? ଆପଣ ଯାହା ଦେଖୁଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଏହା କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ? ଏବଂ ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ତୁମର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟିଭି ଏହି ମାନକକୁ ସମର୍ଥନ କରେ? ଜାଣିବା ପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ

ଡଲବି ଭିଜନ କ’ଣ?
ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ, ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ HDR ଭିଡିଓ କ’ଣ ବୁ understand ିବାକୁ ପଡିବ | ଉପଭୋକ୍ତା ସ୍ତରରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡାଇନାମିକ୍ ରେଞ୍ଜ୍ ଭିଡିଓରେ ସାଧାରଣତ s ନମୁନାରେ 8 ବିଟ୍ ଥାଏ, ଉଚ୍ଚ ଗତିଶୀଳ ପରିସର (HDR) ଭିଡିଓ ହେଉଛି 10 ବିଟ୍ କିମ୍ବା ଅଧିକ, ଏବଂ ଏକ ଉଚ୍ଚ ଶିଖର ଆଲୋକ | ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, HDR ଭିଡିଓ ଉନ୍ନତ ଏବଂ ଅଧିକ ସଠିକ୍ ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ତିଆରି କରେ, ଗଭୀର କଳା ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଥାଏ, ଏବଂ ମୋଟ ଉପରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଅଟେ |

ଗ୍ରାହକ ସ୍ତରରେ HDR ଭିଡିଓ ପାଇଁ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଲଗ୍-ଗାମା (HLG), HDR10, HDR10 +, ଏବଂ ଡଲବି ଭିଜନ୍ ସହିତ କିଛି ଭିନ୍ନ ଫର୍ମାଟ୍ ଅଛି | ଚତୁର୍ଥଟି ହେଉଛି ଫର୍ମାଟଗୁଡିକର ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ, 12-ବିଟ୍ ରଙ୍ଗର ଗଭୀରତା ଏବଂ 10000cd / m2 ଆଲୋକର ଏକ ତତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ବାଧିକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ | ଏହା ଅଧିକ ବ୍ୟାପକ HDR10 + ଫର୍ମାଟ୍ ଠାରୁ ଏକ ପାଦ ରଖେ | ଡଲବି ଭିଜନ HDR10 ର ଷ୍ଟାଟିକ୍ ମେଟାଡାଟା ତୁଳନାରେ ଗତିଶୀଳ ମେଟାଡାଟାକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରେ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉତ୍ପାଦନ ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ଅପ୍ଟିମାଇଜ୍ କରାଯାଇପାରିବ |

ଯଦିଓ ଡଲବି ଭିଜନ ଏକ 12-ବିଟ୍ ଫର୍ମାଟ୍, ଏହା HDR10 ଏବଂ HDR10 + ମାନାଙ୍କ ସହିତ ପଛୁଆ ଅଟେ | ତେଣୁ ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କର ଡଲବି ଭିଜନ-ସକ୍ଷମ ଟିଭି ନାହିଁ, ଯଦି ଏହା HDR10 + କୁ ସମର୍ଥନ କରେ, ତେବେ ଆପଣ ଡଲବି ଭିଜନ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ, ଯଦିଓ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ବିଷୟରେ ସାମାନ୍ୟ ତଳକୁ ଖସିଯାଏ |

ଡଲବି ଭିଜନ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଡଲବି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଯାହା ଅଡିଓ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଏନକୋଡିଂ ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବିକାଶରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ | ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୋନି, ଏଲଜି, ୱାନପ୍ଲସ୍, ଏବଂ ଭୁ ସମେତ ଭାରତରେ ଏକ ଉପସ୍ଥିତି ଥିବା ଅନେକ ଟେଲିଭିଜନ୍ ନିର୍ମାତା ଦ୍ୱାରା ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ। ସୋନି ଏବଂ ଏଲଜିର ଡଲବି ଭିଜନ ଟିଭିଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ହାଇ-ଏଣ୍ଡ ରେଞ୍ଜର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭୁ ଏବଂ କୋଡାକ୍ ଭଳି ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ସୁଲଭ ଟେଲିଭିଜନ୍ ଅଛି |

ମୁଁ କିପରି ଡଲବି ଭିଜନ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖିବି?
ଏହା କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଉପାୟ ଅଛି | ଅଧିକ ପାରମ୍ପାରିକ (ଏବଂ ଯଥେଷ୍ଟ ମହଙ୍ଗା) ଉପାୟ ହେଉଛି ବ୍ଲୁ ରାଇ ଡିସ୍କ | ବ୍ଲୁ ରାଇରେ ଅନେକ ନୂତନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର 4K ଏବଂ ଡଲବି ଭିଜନକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସଠିକ୍ ବ୍ଲୁ ରାଇ ପ୍ଲେୟାର୍ (ଯେପରିକି ସୋନି UBP-X700) ଏବଂ ଡଲବି ଭିଜନ-ସକ୍ଷମ ଟେଲିଭିଜନ୍ ଅଛି, ଆପଣ ଫର୍ମାଟରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିପାରିବେ |

ଡଲବି ଭିଜନ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖିବାର ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯାହା ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ | ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ, ସେଠାରେ କିଛି ହାତଗଣତି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଛି ଯାହା ଡଲବି ଭିଜନକୁ ସମର୍ଥନ କରେ, ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ, ଆପଲ୍ ଟିଭି, ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ଭିଡିଓ, ଏବଂ ଡିଜନି + | ଭାରତରେ, କେବଳ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ଏବଂ ଆପଲ୍ ଟିଭି ଆପଣଙ୍କୁ ଫର୍ମାଟରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟିଭି ଶୋ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ କରିବାକୁ ଦେଇଥାଏ | ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଦକ୍ଷ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ଡିଭାଇସ୍ କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ଏବଂ ଡଲବି ଭିଜନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଏକ ଟିଭି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |

ଆପଲ୍ ଟିଭି ଭଡା କିମ୍ବା କ୍ରୟ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଆପଲ୍ ଟିଭି + ପେଡ୍ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟିଭି ଶୋ ’ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ଏହାର ପୁରା କାଟାଲଗ୍ କୁ 4K ଡଲବି ଭିଜନରେ Rs, 799 ଟଙ୍କାରେ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଭାରତରେ ମାସକୁ 799 | ଆମ ମତରେ ଶେଷଟି ହେଉଛି ଏକ ଉତ୍ତମ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ, ଯେହେତୁ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସର 4K ରେ ବିଷୟବସ୍ତୁର ଏକ ବୃହତ ତାଲିକା ଅଛି, ଡଲବି ଭିଜନ HDR ରେ ମଧ୍ୟ UHD ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପଲବ୍ଧ |