AMD Ryzen ମୋବାଇଲ୍ 4000 ସିରିଜ୍ ବିସ୍ତୃତ; ନୂତନ ରାଇଜେନ୍ 9 4900HS, 4900H ଗେମିଙ୍ଗ CPU ଘୋଷିତ (AMD Ryzen Mobile 4000 Series Detailed)

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ AMD ଏହାର ଆଗାମୀ 4000 ସିରିଜ୍ ରାଇଜେନ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଲାପଟପ୍ ପ୍ରୋସେସର୍ ବିଷୟରେ ଏହାର CES 2020 ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଟିକିଏ କଥାବାର୍ତ୍ତା କଲା | ଲାଇନ୍ଅପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଗେମିଂ ଲାପଟପ୍ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ନୂତନ ହାଲୋ ଉତ୍ପାଦ, Ryzen 9 4900H ଏବଂ Ryzen 9 4900HS ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି |

ଲାପଟପ୍ ବଜାରରେ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତି କମ୍ପାନୀ ଚାହିଁବ ଯାହାକି ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଇଣ୍ଟେଲ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଆସୁଛି। ଯଦିଓ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଇଜେନ୍ ପ୍ରୋସେସର୍ ସହିତ ଡେସ୍କଟପ୍ ଏବଂ ଉତ୍ସାହୀ ବଜାରରେ ସଫଳ ହୋଇଛି, ତଥାପି AMD ନିମ୍ନମାନର ଲାପଟପ୍ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ, କମ୍ପାନୀ ରାଇଜେନ୍ ମୋବାଇଲ୍ 4000 ସିରିଜ୍ ସହିତ “ଖେଳର ନୋଟବୁକ୍ ବଜାରକୁ ଏକ ନୂତନ ସ୍ତରର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସହିତ ପୁନ ସେଟ୍ କରିବାକୁ” ଚାହୁଁଛି |

AMD Ryzen Mobile 4000 Series Detailed

କମ୍ପାନୀ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ରାଇଜେନ୍ ମୋବାଇଲ୍ 4000 ସିରିଜରେ ରାଇଜେନ୍ 5, ଏବଂ ରାଇଜେନ୍ 7 ମଡେଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ CPU, Ryzen 9 4900H ଏବଂ Ryzen 4900HS ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ରାଇଜେନ୍ 7 ମଡେଲ ତୁଳନାରେ ଏଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ 8-କୋର୍, 16-ଥ୍ରେଡ୍ ମଡେଲ୍, ସାମାନ୍ୟ ଉନ୍ନତ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଗ୍ରାଫିକ୍ସ କ୍ଷମତା ସହିତ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ତଳେ ବସିଥାଏ |

Ryzen 9 4900H ର ବେସ୍ ଏବଂ ଟର୍ବୋ ସ୍ପିଡ୍ ଯଥାକ୍ରମେ 3.3GHz ଏବଂ 4.4GHz ଏବଂ 45W TDP ରେଟିଂ ରହିଛି | ଅନ୍ୟ ପଟେ Ryzen 9 4900HS 3GHz ରୁ 4.3GHz ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥାଏ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ତାପଜ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଅପ୍ଟିମାଇଜ୍ ହେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ | ଏହି ବିକଳ୍ପରେ ଏକ 35W TDP ଅଛି ଏବଂ ଏହା କେବଳ ଲାପଟପ୍ ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଯାହା AMD ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗରେ OEM ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି, ଯେପରିକି AMD ROG Zephyrus 14 ଯାହାକୁ ଆମେ CES ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସ୍ନେକ୍ ପୂର୍ବାବଲୋକନ ପାଇଥିଲୁ |

ବାକି ଲାଇନ୍ଅପ୍ ରେ 45W Ryzen 7 4800H ଏବଂ Ryzen 5 4600H ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଉଭୟର ସମାନ 35W -HS ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ରାଇଜେନ୍ 7 ମଡେଲଗୁଡିକରେ 8 ଟି କୋର୍ ଏବଂ 16 ଟି ଥ୍ରେଡ୍ ଥିବାବେଳେ ରାଇଜେନ୍ 5 ଟିରେ 6 ଟି କୋର୍ ଏବଂ 12 ଟି ଥ୍ରେଡ୍ ଅଛି | ଗ୍ରାଫିକ୍ସ କ୍ଷମତା ଛଅରୁ ଆଠ କୋର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

ଏଚ୍-ସିରିଜ୍ ପ୍ରୋସେସର୍ ଗେମିଂ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ଲାପଟପ୍ ବଜାରକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ଲାପଟପ୍ ପାଇଁ U- ସିରିଜ୍ ମଡେଲଗୁଡିକ ଉପରେ ରହିବ | AMD Ryzen 3, Ryzen 5, ଏବଂ Ryzen 7 ସ୍ତରରେ ପାଞ୍ଚଟି ମଡେଲ୍ ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯାହାର ସମସ୍ତ 15W TDP ମୂଲ୍ୟାୟନ ରହିଛି ଏବଂ ପାଞ୍ଚରୁ ଆଠଟି ଗ୍ରାଫିକ୍ କୋର ମଧ୍ୟରେ ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି |

ରାଇଜେନ୍ ମୋବାଇଲ୍ 4000 ସିରିଜ୍, ଯାହାର ନାମ 'ରେନୋର', ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ 7nm X86 CPU ଲାଇନ୍ଅପ୍ ଭାବରେ ବିଲ୍ କରାଯାଉଛି | ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନର 3000-ସିରିଜ୍ ରାଇଜେନ୍ ଡେସ୍କଟପ୍ ସଞ୍ଚାଳକ ପରି ସମାନ 'ଜେନ 2' CPU କୋର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବେ, କିନ୍ତୁ ଶକ୍ତି ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ |

ସମସ୍ତ ମଡେଲଗୁଡିକ APU ଭାବରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଏକୀକୃତ ଗ୍ରାଫିକ୍ କ୍ଷମତା ଅଛି ଯାହା AMD ର ରେଡନ୍ ଭେଗା ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ହାର୍ଡୱେରକୁ ଲିଭର୍ କରିଥାଏ | କମ୍ପାନୀ PCIe 4.0 ପରିବର୍ତ୍ତେ PCIe 3.0 ସୁସଙ୍ଗତତା ସହିତ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ଜୀବନର ସ୍ୱାର୍ଥରେ LPDDR4X RAM କୁ ସମର୍ଥନ କରିବ | USB ଟାଇପ୍-ସି ଉପରେ ଡିସପ୍ଲେ ପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରି APU ଗୁଡିକ ଦୁଇଟି 4K ବାହ୍ୟ ମନିଟରକୁ ଶକ୍ତି ଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ |

AMD ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ଠାରୁ ଡିଜାଇନ୍ ଜିତିବାରେ ଲାଗିଛି | କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସଞ୍ଚାଳକ ବିଶିଷ୍ଟ 100 ରୁ ଅଧିକ ମଡେଲ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଲଞ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ରାଇଜେନ୍ ମୋବାଇଲ୍ 4000 ସିରିଜ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ଲାପଟପ୍ ବସନ୍ତ 2020 ରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | AMD ବିଶେଷ ଭାବରେ ହାଇଲାଇଟ୍ କରିଥିବା କିଛି ମଡେଲ୍ ହେଉଛି ଆଗାମୀ ଡେଲ୍ G5 SE ଏବଂ ଲେନୋଭୋ ଯୋଗ ସ୍ଲିମ୍ 7 |